Frank Meyer, Sasza Załuska i inni

Katarzyna Bonda to autorka kilku powieści, z czego każda z nich osiągnęła już statut bestselleru

Droga na szczyt

Katarzyna Bonda to autorka kilku powieści, z czego każda z nich osiągnęła już statut bestselleru (https://www.taniaksiazka.pl/autor/katarzyna-bonda). Autorka bardzo często sięga po kryminał, który realizuje wedle znanych schematów, nie stroniąc od psychologizacji postaci i nieoczekiwanego punku kulminacyjnego. Jej powieści bardzo często posiadają silny pierwiastek autobiograficzny, chociaż nieoczywisty. Bonda często umiejscawia akcję w pobliżu miejsc, w których się wychowała, a bohaterom nadaje cechy i umiejętności, które sama posiada. Frank Meyer czy Sasza Załuska, to postaci będące pierwszymi profilerami w polskiej literaturze – psychologami śledczymi, których zadaniem jest stworzenie portretów psychologicznych morderców. Działają nieszablonowo, bardzo często sprawiając wrażenie ostentacyjnych i nieprzychylnych, emocjonalnie oziębłych. Ich praca stanowi dla nich jedyny cel i najwyższą wartość, przyćmiewa bolączki prywatne i przede wszystkim udowadnia to, że są niezastąpieni w swym fachu.

Autorka, która przez wiele lat była dziennikarką, na wiele lat porzuciła ten zawód. Obecnie wraca do niego sporadycznie, ale pozwala bohaterom na zmierzenie się z badaniem śledczym, w którym przy okazji piętrzące się pytania służą dotarciu do celu, a nie gmatwaniu fabuły. Śledczy są dociekliwi, szczerzy i potrafią myśleć niekonwencjonalnie, nieszablonowo zabierając się za poszukiwania, w sposób, na jaki nikt by nie wpadł. Zbierając tropy starają się niczego nie ominąć, przez co ma się wrażenie, że pracę wykonują niespiesznie, w tempie topniejącego lodowca. Maksymalne skupienie na detalach zaoszczędza im czasu w późniejszych działaniach, kiedy tylko analizują zebrane tropy.

Poczytność spoza Polski

Już w 14 krajach poza Polską można zakupić książki Katarzyny Bondy. W Stanach Zjednoczonych o prawa do wydania i tłumaczenia wałczyły ze sobą dwa największe wydawnictwa. Kryminały autorki nie są szybkie, otacza je aura tajemniczości, ale też doskonałego rozszyfrowania zachowań i postaw, do których trzeba mieć wprawne oko i dobry zmysł obserwacji. Stawiane przed bohaterami pytania są trudne, ale możliwości rozwiązania zagadki wydają się po zakończeniu powieści dość proste, chociaż jesteśmy zdziwieni, że przez całą lekturę na nie nie wpadliśmy. A nie zostajemy pozostawieni w fabule samopas, autorka dba, by czytelnik czuł się dopieszczony, zadbany.

By ocenić, czy pisarstwo Bondy jest na tak wysokim poziomie jak reklamują wydawnictwa, należy po prostu przekonać się samemu. Dać się zatopić w fabule, oddać refleksjom i starać się dopaść złoczyńcę idąc z bohaterem ramię w ramię.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com